Orissa Lok Sabha General Elections 2019 voting dates:

Phase 1 - 11.04.2019

Phase 2 - 18.04.2019

Phase 3 - 23.04.2019

Phase 4 - 29.04.2019

Orissa Parliamentary Elections 2019 Results: 23 May 2019.

Below is the list of candidates for Orissa Parliamentary Elections 2019

Constituency Name Category Biju Janata Dal Congress (INC) Bharatiya Janata Party (BJP) Independent Others
Aska GEN Pramila Bisoi   Smt. Anita Priyadarshni

1. Chakradhar Sahu

2. K. Shyambabu Subudhi

1. Rajeeb Chandra Khadanga (All India Forward Bloc)

2. Purna Chandra Nayak (BSP)

3. Sankar Sahu (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

4. Rama Krushna Panda (Communist Party of India)

Balasore GEN Rabindra Kumar Jena Navajyoti Patnaik Pratap Chandra Sarangi

1. Jagannath Das

2. Basantalata Pattanayak

3. Jadunath Sethi

4. Ramanath Barik

5. Saroj Kumar Panda

1. Haji Sk Abdul Istar (All India Trinamool Congress)

2. Mohammed Alli (Ambedkar National Congress)

3. Ramakanta Panda (Purvanchal Janta Party (Secular)

4. Subhash (Pragatishil Samajwadi Party (Lohia)

Bargarh GEN Prasanna Acharya Pradeep Kumar Devta Suresh Pujari

1. M D Nizamuddin

3. Kulamani Urma

Kousika Suna (BSP)
Berhampur GEN Chandra Sekhar Sahu V. Chandrashekar Naidu Shri Brughu Baxipatra

1. K.Shyambabu Subudhi

2. Chakradhar Sahu

3. B. Bishnu Prasad Subudhi 

Somanath Behera (Socialist Unity Centre of India (Communist)

2. Tirupathi Rao Karanam (BSP)

3. Srihari Patnaik (Odisha Pragati Dal)

Bhadrak SC Manjulata Mandal Madhumita Sethi Avimanyu Sethi Pitambar Sethi

1. Tilottama Jena (All India Trinamool Congress)

2. Muralidhar Jena (Bahujan Samaj Party)

3. Kirtan Bihari Malik (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

4. Laxmipriya Jena (Kalinga Sena)

Bhubaneswar GEN Arup Mohan Patnaik   Aparajita Sarangi

1. Jayant Kumar Das

2. Madhu Sudan Yadav

3. Mahesh Chandra Sethi

4. Sanjaya Kumar Sahoo

5. Susil Kumar Jena

1. Janardan Pati (Communist Party of India (Marxist))

2. Subhranshu Sekhar Padhi (All India Trinamool Congress)

3. Lalita Kumar Nayak (Bahujan Samaj Party)

4. Pramila Behera (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

5. Biswanath Rout (Krupaa Party)

6. Biswanath Ramachandra (Freethought Party of India)

7. Bhakta Sekhar Ray (Kalinga Sena)

Bolangir GEN Kalikesh Narayan Singh Deo Samarendra Mishta Shri Sangeeta Kumari Singh Deo Dr. Bipin Kusulia

1. Hrudananda Karuan (Socialist Unity Centre of India (Communist)

2. Dinesh Nag (Ambedkarite Party of India)

3. Rana Nag (BSP)

4. Suresh Kumar Putel (Bahujan Mukti Party)

 

Cuttack GEN Bhartruhari Mahtab Panchanan Kanungo Prakash Mishra

1. Ashok Pradhan

2. Brundaban Das Azad

3. Sanjaya Kumar Sahoo

1. Pramod Kumar Mallick (Bahujan Samaj Party)

2. Akshaya Kumar Kar (Krupaa Party)

3. Biswajit Goswami (Kalinga Sena)

4. Rajakishore Mallik (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

5. Somiya Ranjan Das (Bharat Prabhat Party)

Dhenkanal GEN Mahesh Sahoo Raja Kamakhya Prasad Singh Deo Rudra Narayan Pany  

1. Pradyumna Kumar Naik (Bahujan Samaj Party)

2. Priyabrata Garnaik (Hindusthan Nirman Dal)

3. Bijaya Kumar Behera (Ambedkarite Party of India)

4. Manasi Swain (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

5. Ranjan Kumar Sahoo (Bhartiya Manavadhikaar Federal Party)

6. Saroj Kumar Satpathy(Samata Kranti Dal)

Jagatsinghpur SC Rajashree Mallick Pratima Mallick Bibhu Prasad Tarai Sasmita Das

1. Bibhuti Bhusan Majhi (Bahujan Samaj Party)

2. Anil Kumar Behera (Freethought Party of India)

3. Jagannath Megh (Jai Prakash Janata Dal)

4. Dipak Kumar Das (Akhil Bharat Hindu Mahasabha)

5. Peeyuush Das (Ambedkarite Party of India)

Jajpur SC Sarmistha Sethi Manas Jena Amiya Kanta Mallick  

1. Tilottama Sethy (Proutist Bloc, India)

2. Bhima Sen Behera (Freethought Party of India)

3. Ranjit Malik (Bahujan Mukti Party)

4. Sunakar Behera (Jai Prakash Janata Dal)

5. Subasa Chandra Malik (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

Kalahandi GEN

Puspendra Singh Deo

 

Bhakta Charan Das

 

Shri Basanta Kumar Panda

Hatiram Durga

 

1. Chhabil AL Nial (Ambedkarite Party of India)

2. Premananda Bag (BSP)

3. Kamalini yadav (Bahujan Mukti Party)

 

Kandhamal GEN Achyut Samanta Manoj Kumar Acharya Mahameghabahan Aira Kharabela Swain  

1. Amir Nayak (BSP)

2. Tuna Mallick (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

Kendrapara GEN Anubhav Mohanty Dharanidhar Nayak Baijayant Panda

1. Santosh Kumar Das

2. Santosh Kumar Patra

1. Rabindra Nath Behera (Samajwadi Party)

2. Srikanta Samal (Krupaa Party)

Keonjhar ST Chandrani Murmu Mohan Kumar Hembram Ananta Nayak  

1. Durga Chandra Pingua (Bahujan Samaj Party)

2. Prafulla Nayak (All India Forward Bloc)

3. Ramesh Laguri (Bahujan Mukti Party)

4. Dr. Sudarshan Lohar (Rashtriya Indepndent Morcha)

5. Lalmohan Hansda (Akhil Bharat Hindu Mahasabha)

Koraput ST Kaushalya Hikaka Saptagiri Ulka Shri Jayaram Pangi  

1. Bhaskar Mutuka (BSP)

2. Damodara Sabar (Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation))

3. Banamali Majhi (Ambedkarite Party of India)

4. Rajendra Kendruka (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

Mayurbhanj ST Dr Debashis Marndi Bishweswar Tudu Ramchandra Singh

1. Nanda Kishore Kisku

2. Parbati Purty

3. Rabindra Nath Singh

1. Anjani Soren (Jharkhand Mukti Morcha)

2. Bharat Chandra Singh (Bahujan Mukti Party)

Nabarangpur ST Ramesh Majhi Pradeep Majhi Shri Balabhadra Majhi   Chandradhwaj Majhi (BSP)
Puri GEN Pinaki Misra Satya Prakash Nayak Dr Sambit Patra  

1. Nrusingha Charan Das (Bahujan Samaj Party)

2. Jayaprakash Sethi (Akhil Bharat Hindu Mahasabha)

3. Mandakini Sethi (Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation)

4. Ranjan Mishra (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

5. Sabyasachi Mohapatra (Kalinga Sena)

Sambalpur GEN Nalini Kanta Pradhan Sarat Pattanayak Nitesh Ganga Deb Kanhu Charan Sanbad

1. Md. Mustukim (Bahujan Samaj Party)

2. Atma Ram Supkar (Pragatishil Samajwadi Party (Lohia))

3. Ashutosh Kumar Hanuman (Bharat Prabhat Party)

4. Nabakishore Pradhan (Socialist Unity Centre Of India (Communist))

5. Prabhat Kumar Dharua (Gondvana Gantantra Party)

6. Binay Ocean (Ambedkarite Party of India)

7. Santoshini Karna (Ambedkar National Congress)

Sundargarh ST Sunita Biswal George Tirkey Shri Jual Oram

1. Udit Chandra Amat

2. Miss Juspin Lakra

1. Justin Lugun (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

2. Basil Ekka (Aam Aadmi Party

3. Dayananda Bhitria (Hindusthan Nirman Dal)