Kerala Lok Sabha General Elections 2019 Voting Date: 23.04.2019.

Kerala Parliamentary Elections 2019 Results: 23 May 2019.

Below is the list of candidates for Kerala Parliamentary Elections 2019

Constituency Name Category CPI-M Indian National Congress (INC)          Bharatiya Janata Party (BJP)          Independent  Others
Alappuzha GEN A M Ariff Shanimol Usman Dr. K. S. Radhakrishnan

1. Thahir

2. Vayalar Rajeevan

3. Satheesh Shenoi

4. Santhosh Thuravoor

1. Adv. Prasanthbhim (Bahujan Samaj Party)

2. A. Akhilesh (Ambedkarite Party of India)

3. R. Parthasarathy Varma (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

4. Varkala Raj (Peoples Democratic Party)

5. K. S. Shan (Social Democratic Party Of India)

Alathur SC PK Biju Ramya Haridas  

1. Krishnankutty Kunissery

2. Adv.Pretheep Kumar.P.K.

1. Dr.Jayan.C.Kuthanur (Bahujan Samaj Party)

2. T.V.Babu (Bharath Dharma Jana Sena)

Attingal GEN Adoor Prakash Sobhasurendran

1. Attingal Ajith Kumar

2. Anitha

3. B Devadathan

4. Prakash S Karikkattuvila

5. Prakash G Veena Bhavan

6. Manoj M Poovakkadu

7. Maheen Thevarupara

8. K.G. Mohanan

9. K. Vivekanandhan

10. Shailaja Navaikulam

11. Satheesh Kumar

12. Sunil Soman

13. Irinjayam Suresh

14. Ramsagar. P

1. Vipinlal Palode (Bahujan Samaj Party)

2. Ajamal Ismail (Social Democratic Party Of India)

Chalakudy GEN Innocent Benny Bahanan A N Radhakrishnan

1. Johnson K C

2. Noby Augustine

3. Fredy Jackson Pereira

4. M R Sathyadevan

5. Subramanian

1. Johnson N (Bahujan Samaj Party)

2. Jose Thomas (Marxist Communist Party of India (United)

3. Mujeeb Rahman T A (Peoples Democratic Party)

4.P P Moideen Kunju (Social Democratic Party Of India)

5. Adv Suja Antony (Socialist Unity Centre Of India (Communist))

Ernakulam GEN P Rajeev Hibi Eden Alphons Kannanthanam

1. Aswathi Rajappan

2. Kumar

3. Laila Rasheed

4. Sreedharan

1. P A Niamathulla (Bahujan Samaj Party)

2. Abdul Khader Vazhakkala (Samajwadi Forward Bloc)

3. V M Faizal (Social Democratic Party Of India)

4. Rajeev Nagan (Ambedkarite Party of India)

5. Adv Vivek K Vijayan (Rashtriya Samaj Paksha)

6. Shajahan Abdulkhadar (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

Idukki GEN   Dean Kuriakose  

1. Gomathy

2. Adv, Joice George

3. Baby K. A.

4. Reji Njallani

1. Leethesh P. T. (Bahujan Samaj Party)

2. Biju Krishnan (Bharath Dharma Jana Sena

3. M. Selvaraj (Viduthalai Chiruthaigal Katchi)

Kannur GEN PK Sreemathi K Sudhakaran C. K. Padmanabhan

1. Praveen Arimbrathodiyil

2. Radhamani Narayanakumar

3. K. Sreemathi, W/O Sudeep Kumar C. V

4. P. Sreemathi, W/O Raveendran

5. K. Sudhakaran, S/O Kunhiraman

6. K. Sudhakaran, S/O Krishnan

7. Sudhakaran P. K, S/O Krishnapilla

1. Adv. R. Aparna (Socialist Unity Centre Of India (Communist))

2. K.K. Abdul Jabbar (Social Democratic Party Of India)

3. Kuriakose (Secular Democratic Congress)

Kasaragod GEN K P Satheesh Chandran Rajmohan Unnithan Ravisha Thanthri Kuntar

1. Govindan B Alinthazhe

2. Narendra Kumar. K

3. Ranadivan. R. K

4. Rameshan Bandadka

5. Saji

Adv. Basheer Alady (Bahujan Samaj Party)
Kollam GEN KN Balagopal   Adv.K.V.Sabu

1. N.Jayarajan

2. Nagaraj.G

3. Dr.Sreekumar.J

4. Saji Kollam

5. Suni Kalluvathukkal

1. N.K.Premachandran (Revolutionary Socialist Party)

2. Twinkle Prabhakaran (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

Kottayam GEN V.N. Vasavan    

1. Ignatious Illimoottil

2. Thomas J. Nidhiry

1. Jijo Joseph (Bahujan Samaj Party)

2. Thomas Chazhikadan (Kerala Congress (M)

3. Adv. P.C Thomas (Kerala Congress)

4. E.V. Prakash (Socialist Unity Centre Of India (Communist))

Kozhikode GEN A Pradeep Kumar M. K. Raghavan Adv.Prakash Babu

1. Nusrath Jahan

2. Prakash Babu Chaithram

3. Pradeep.V.K

4. Pradeep Kumar.E.T Peedikathodi Veedu

5. Pradeepan.N

6. Raghavn.N Allachiparambu

7. Raghavan.T Thayyullayil

8. Raghavan.P Vadakke Edoli

9. Raghavan Nair Manikkothu Kunnummal

1. Raghu.K (Bahujan Samaj Party)

2. A.Sekhar (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

Malappuram GEN V P Sanu    Unnikrishnan

1. Abdul Salam K.P

2. Nissar Methar

3. Sanu N.K

1. P.K. Kunhalikutty (Indian Union Muslim League)

2. Adv. Praveen Kumar (Bahujan Samaj Party)

3. Abdul Majeed Faizy (Social Democratic Party Of India)

Mavelikkara SC   K. Suresh  

1. Ajayakumar

2. Aji Pathanapuram

3. Usha Kottarakkara

4. Kuttan Kattachira

5. Raghavan R

1. Chittayam Gopakumar (CPI)

2. Thollur Rajagopalan (Bahujan Samaj Party)

3. K. Bimalji (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

4. Thazhava Sahadevan (Bharath Dharma Jana Sena)

Palakkad GEN MB Rajesh V K Sreekandan Krishnakumar C

1. C Chandran

2. Balakrishnan

3. Rajesh Palolam

4. Rajesh S/O Mani

1. Hari Arumbil (Bahujan Samaj Party)

2. Thulaseedharan Pallickal (Social Democratic Party Of India)

Pathanamthitta GEN Veena George Anto Antony K Surendran

1. Ratheesh Choorakodu

2. Veena V

1. Shibu Parakkadavan (Bahujan Samaj Party)

2. Jose George (Ambedkarite Party of India)

3. Binu Baby (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

Ponnani GEN     Rema

1. Anwar P.V. Alumkuzhi

2. P.V. Anvar Puthan Veetil

3. Anvar P.V. Raseena Manzil

4. Bindu

5. Muhammed Basheer Koyissery

6. Muhammed Basheer Nechiyan

7. Muhammed Basheer Mangalassery

8. Sameera PA

9.Poonthura Siraj

1. E. T. Mohammed Basheer (Indian Union Muslim League)

2. Adv. K.C. Nazeer

Thiruvananthapuram GEN   Shashi Tharoor Kummanam Rajasekharan

1. Christopher Shaju Paliyode

2. Gopakumar Oorupoika

3. Jain Wilson

4. Johny Thampy

5. B. Devadathan

6. Binu. D

7. Mithra Kumar G

8. Vishnu S Ambadi

9. T Sasi

10. M.S Subi

11. Nandhavanam Suseelan

1. Kiran Kumar. S.K (Bahujan Samaj Party)

2. C. Divakaran (Communist Party of India)

3. Pandalam Keralavarmaraja (Pravasi Nivasi Party)

4. S Mini (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

Thrissur GEN Rajaji Mathew Thomas TN Prathapan Suresh Gopi

1. Praveen K. P.

2. Suvith

3. Sonu

1. Nikhil Chandrasekharan (Bahujan Samaj Party)

2. N. D. Venu (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

Vadakara GEN P. Jayarajan K. Muraleedharan Adv.V.K.Sajeevan

1. Aluva Aneesh

2. Jayarajan Pandaraparambil

3. C.O.T. Naseer

4. Muraleedharan.K Kuttiyil Veedu

5. Muraleedharan.K Sandram

6. Santhosh Kumar

1. Jatheesh.A.P (National Labour Party)

2. Musthafa Kommeri (Social Democratic Party Of India)

3. Advocate K.Sudhakaran (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

Wayanad GEN P.P. Suneer Rahul Gandhi  

1. Narukara Gopi

2. Thrissur Nazeer

3. Dr. K Padmarajan

4. Praveen K P

5. Biju Kakkathode

6. Mujeeb Rahman

7. Rahul Gandhi K E S/o Valsamma

8. Adv. Sreejith P R

9. Shijo M Varghese

10. Siby Vayalil

11. Sebastian Wayanad

1. Mohamed P K (Bahujan Samaj Party)

2. Usha K (Communist Party of India (Marxist-Leninist) Red Star)

3. John P P (Secular Democratic Congress)

4. Thushar Vellappally (Bharath Dharma Jana Sena)

5. Babu Mani (Social Democratic Party Of India)

6. Raghul Gandhi K S/o Krishnan P (Agila India Makkal Kazhagam)

7. K M Sivaprasad Gandhi (Indian Gandhiyan Party)