Assam Lok Sabha General Elections 2019 voting dates:
 
Phase 1 - 11.04.2019
Phase 2 - 18.04.2019
Phase 3 - 23.04.2019
 
Assam Parliamentary Elections 2019 Results: 23 May 2019.
 

Below is the list of candidates for Assam Parliamentary Elections 2019

Constituency Name Category Congress (INC) (BJP) Bharatiya Janata Party Asom Jana Morcha Independent Others
Autonomous District ST Biren Singh Engti Horen Singh Bey   Jones Ingti Kathar

1. Lienkhochon (National People's Party)

2.Holiram Terang (Autonomous State Demand Committee)

Barpeta GEN Abdul Khaleque   Kumar Deepak Das Arfan Ali

1. Ashahak Ali Dewan (All India Trinamool Congress)

2. Rafiqul Islam (All India United Democratic Front)

3. Aroon Barooa (Purvanchal Janta Party (Secular))

4.Chitralekha Das (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

5. Saniara Parbin (Voters Party International)

6. Pranabjyoti Das Rajbonshi (National People's Party)

7. Bhadreswar Barman (National Republican Congress)

8. Matiar Rahman (The National Road Map Party of India)

9. Rejaul Karim (Republican Party of India (A))

10. Santanu Mukherjee (Bharatiya Gana Parishad)

Dhubri GEN Abu Taher Bepari   Zabed Islam

1. Anamika Sarkar

2. Mir Hussain Sarkar

3. Rukunur Zaman

4. Shukur Ali

5. Uttam Kumar Ray

1. Badruddin Ajmal (All India United Democratic Front)

2. Nurul Islam Choudhury (All India Trinamool Congress)

3. Alakesh Roy (Hindusthan Nirman Dal)

4. Surat Jaman Mondal (Socialist Unity Centre Of India (Communist)

5. Johirul Islam Khan (Purvanchal Janta Party (Secular)

6. Nripen Das (Bharatiya National Janta Dal)

7. Mehbubar Rahman (Republican Party of India (A))

8. Shajahan Sheikh (Voters Party International)

Dibrugarh GEN Paban Singh Ghatowar Rameswar Teli  

1. Md. Nurul Huda Imdadul Islam Saikia

2. Rubul Buragohain

3. Israil Nanda

4. Apurba Saikia

 

1. Dr Titus Bhengra (Bahujan Mukti Party)

2. Bhaben Baruah (National People's Party)

Gauhati GEN Bobbeeta Sharma Queen Oja  

1. Alimuddin Ahmed

2. Upamanyu Hazarika

3. Utpal Borgohain

4. Junmoni Devi Khaund

5. Faruk Ahmed Bhuyan

6. Shankha Sinha

1. Manoj Sharma (All India Trinamool Congress)

2. Avijit Chakraborty (Bharatiya Gana Parishad)

3. Sadek Ali (Republican arty of India (A)

4. Pankaj Das (Swarna Bharat Party)

5. Partha Pratim Baruah (Voters Party International)

6. Mamoni Sarma (Purvanchal Janta Party (Secular)

7. Rajib Kakati (Hindusthan Nirman Dal)

8. Ratul Kumar Choudhury (Samajwadi Party)

9. Rubi Neog (National Republican Congress)

Jorhat GEN Sushanta Borgohain  Sri Topon Kumar Gogoi  

1. Arbin Kumar Boruah

2. Nandita Nag

1. Ribulaya Gogoi (All India Trinamool Congress)

2. Rajkumar Duwara (All India Forward Bloc)

3. Kanak Gogoi (CPI-M)

4. Kamala Raj Konwar (National People's Party)

Kaliabor GEN Gaurav Gogoi  

Md. Hariqul Islam Bhuyan

1. Sri Bhaskar Sarmah

2. Sri Jiten Gogoi

1. Abdul Aziz (National People's Party)

2. Shree Diganta Kumar Saikia (Hindusthan Nirman Dal

3. Moni Madhab Mahanta  (Asom Gana Parishad)

Karimganj SC Swarup Das Kripan Nath Mallah  

1. Anupam Singha

2. Parikshit Roy

3. Rabindra Chandra Das

4. Raju Das

5. Ramnarayan Suklabaidya

6. Satyajit Das

7. Harilal Rabidas

1. Chandan Das (All India Trinamool Congress)

2. Radheshyam Biswas (All India United Democratic Front)

3. Ajoy Kumar Sarkar (All India Forward Bloc)

4. Nikhil Ranjan Das (Hindusthan Nirman Dal)

5. Probash Chandra Sarkar (Socialist Unity Centre of  India (Communist)

Kokrajhar ST Sabda Ram Rabha    

1. Naba Kumar Sarania

2. Prasanjit Kumar Das

3. Ranjoy Kr. Brahma

1. Pramila Rani Brahma (Bodoland Peoples Front)

2. Urkhao Gwra Brahma (United People’s Party, Liberal)

3. Charan Iswary (Purvanchal Janta Party (Secular)

4. Rajesh Narzary (Voters Party International)

5. Biraj Deka (CPI-M)

Lakhimpur GEN Anil Borgohain Pradan Baruah Ubaidur Rahman

1. Md Ambaz Uuddin

2. Probhu Lal Vaisnava

 

1. Hem Kanta Miri (Socialist Unity Centre of  India (Communist)

2. Anup Pratim Borbaruah (Nationalist Congress Party)

3. Dilip Moran (Assam Dristi Party)

4. Bhupen Narah (Voters Party International)

5. Amiya Kumar Handique (CPI-M)

6. Arup Kalita (CPI)

Mangaldoi GEN Bhubaneswar Kalita

Shri Dilip Saikia

 

Ainul Haque

1. Kazi Nekib Ahmed

2.Jayanta Kumar Kalita

1. Sri Prodeep Kumar Daimary (United People’s Party, Liberal)

2. Sudhendu Mohan Talukdar (All India Trinamool Congress)

3. Gandheshwar Mochahari (Voters Party International) 

4.  Sri Biren Basak (Bharatiya Gana Parishad)

5. Mani ram basumatary (Hindusthan Nirman Dal)

6. Swarnalata Chaliha (Socialist Unity Centre of  India (Communist)

Nowgong GEN Pradyut Bordoloi Sri Rupak Sharma Saiful Islam Choudhury Zakir Hussain

1. Azgor Ali (Purvanchal Janta Party (Secular)

2. Sukanta Mazumdar (Bharatiya Gana Parishad)

3. Sahadeb Das (All India Trinamool Congress)

Silchar GEN Sushmita Dev Rajdeep Roy  

1. Ashitava Dutta

2. Ashutosh Bhattacharjee

3. Nazmul Haque Laskar

4. Puran Lal Goala

5. Mohendra Chandra Das

6. Shuvadip Datta

7. Sabindra Das

1. Shyam Deo Kurmi (Socialist Unity Centre of  India (Communist)

2. Hitabrata Roy (All India Trinamool Congress)

3. Nazia Yasmin Mazumdar (National People's Party)

4. Badrul Islam Barbhuiya (All India Forward Bloc)

Tezpur GEN MGVK Bhanu Sri Pallab Lochan Das  

1. Ziabur Ragman Khan

2. Sri Bijoy Kumar Tiru

1. Mahendra Bhuyan (Nationalist Congress Party)

2. Mahendra Orang (Voters Party International

3. Ram Bahadur Sunar (National People's Party)