Vincent Pala

Shillong Meghalaya Lok Sabha Election 2019 Vincent Pala
Constituency :
Shillong (Meghalaya)
Party Name :
Indian National Congress
Father's Name : Shri John Dkhar
Mother's Name : Smt. Hermelinda Pala
Date of Birth : 14 Feb 1968
Place of Birth : Lamyrsiang, East Jaintia Hills Distt. (Meghalaya)
Marital Status : Married
Date of Marriage : 30 Aug 1991
Spouse's Name : Smt. Dimorine Tariang
No.of Daughters : 4
Educational Qualifications : B.E. (Civil)
Profession : Engineer

Positions Held

2009 Elected to 15th Lok Sabha
28 May 2009 - 27 Oct. 2012 Union Minister of State, Water Resources
19 Jan 2011 - 27 Oct. 2012 Union Minister of State, Minority Affairs (Additional Charge)
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
15 Sep. 2014
Member, Committee on Member of Parliamant Local Area Development Schemes (MPLADS)
Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region

Special Interests

Sports and Construction Driving, Singing

Favourite Pastime and Recreation

Travelling all over the world

Sports and Clubs

Athletics,driving music and reading Football and Golf

Countries Visited

Argentina, Australia, Brazil, Belgium, China, Denmark, Egypt, France, Germany, Hong Kong (Special Administrative Region of the People`s Republic of China), Holland, Italy, Iran, Japan, Kenya, New Zealand, Norway, Singapore, South Africa, Sweden, Thailand, U.A.E. U.K. and U.S.A.

Other Information

Served as (i) Asst. Chief Engineer, Public Works Department,Govt. of Meghalaya;(ii) Chief Coordinator, Meghalaya Pradesh Congress Committee; and (iii) Treasurer, Meghalaya Pradesh Congress Committee; (iv) General Secretary, North East Congress Coordination Committee (v) Ex-Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development and Commerce and Industry (vi) Ex-Member, Parliamentary Standing Committee Ministry of Science and Technology and Environment and Forest (vii) Ex-Member, General Council of the School of Planning and Architecture, Ministry of Human Resource Development (viii) Ex-Member, Court of Manipur University, Member, Standing Committee on Law, Justice and Public Grievances; Member, Consultative Committee Ministry of Development of North Eastern Regin (DoNER); Member, Committee of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)

 

 

Disclaimer: All efforts have been made to provide accurate data. However  loksabhaelections.in & its owners do not own any responsibility for the correctness or authenticity of the same.

Source : Election Commission of India