Sudip Bandyopadhyay

Results from Sudip Bandyopadhyay

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Invalid argument supplied for foreach()

Filename: views/category.php

Line Number: 156

Backtrace:

File: /var/www/html/loksabhaelectionsin/application/views/category.php
Line: 156
Function: _error_handler

File: /var/www/html/loksabhaelectionsin/application/controllers/Cms.php
Line: 158
Function: view

File: /var/www/html/loksabhaelectionsin/index.php
Line: 317
Function: require_once

Candidate Name Party Status Votes Secured
Kolkata Uttar West Bengal Lok Sabha Election 2019 Sudip Bandyopadhyay
Constituency : Kolkata Uttar(West Bengal)
Party Name : All India Trinamool Congress
Father's Name : Late Shri Bisweswar Bandyopadhyay
Mother's Name : Smt. Jyotsna Bandyopadhyay
Date of Birth : 10 Dec 1952
Place of Birth : Berhampore, Distt. Murshidabad (West Bengal)
Marital Status : Married
Date of Marriage : 15 Jul 1991
Spouse's Name : Smt. Nayna Bandyopadhyay
No.of Daughters :  
Educational Qualifications :
B.Sc. 
Educated at K.N. College, Berhampore, West Bengal
Profession : Social Worker

Positions Held

1987-98 & 2006-09 Member, West Bengal Legislative Assembly (Four Term)
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998-99  
Member, Committee on Public Undertakings
Member, Business Advisory Committee
Member, Standing Committee on Urban and Rural Development
Member, Standing Committee on Communications
Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
1999
Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)
Chief Whip, All India Trinamool Congress Parliamentary Party, Lok Sabha
1999-2000
Member, Committee of Privileges
Member, Standing Committee on Finance
Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme
Member, Standing Committee on Labour and Welfare
Member, Committee on Public Undertakings
Member, Joint Parliamentary Committee on Wakf Board
2000-2001 Member, Committee on Public Undertakings
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009
Member, Standing Committee on Finance
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
July 2011 Leader, All India Trinamool Congress Parliamentary Party, Lok Sabha
July 2011 - 22 Sept. 2012 Union Minister of State, Health and Family Welfare
July 2011 - 22 Sept. 2012 Union Minister of State, Health and Family Welfare
May, 2014
Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
Leader, AITC Party in Lok Sabha (16th)
13 June 2014 onwards Member, Business Advisory Committee
14 Aug. 2014 onwards Member, Public Accounts Committee
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Finance
2 Sep. 2014 onwards
Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament.
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)
08 Oct. 2014 onwards Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
1 Sept. 2016 onwards Chairperson, Standing Committee on Railways
7 June 2018 onwards Member, Samsad (Court) of Visva-Bharati

Social And Cultural Activities

Broadly involved in different social, cultural activities and associated with a number of cultural organisations; sang Rabindra Sangeet in Central Hall of Parliament on the occasion of Rabindranath Tagore’s birth anniversary in 1998

Special Interests

Development and renovation of river Ganga in the city of Kolkata and to make Ganga free of pollution

Favourite Pastime and Recreation

Reading national and international magazines and spending leisure time with pets

Countries Visited

Australia, Bangladesh, Bulgaria, China, Czechoslovakia, France, Geneva, Germany, Holland, Hungary, Indonesia, Italy, Japan, Malaysia, Singapore, Switzerland, Thailand, U.K. and U.S.A.

Other Information

Resigned from Indian National Congress and Assembly Membership in 1998 on moral grounds and subsequently contested for Lok Sabha seat as a Trinamool Congress candidate; Founder Member, All India Trinamool Congress,(A.I.T.C.); Former President, West Bengal Youth Congress; General Secretary, West Bengal Pradesh Congress Committee; Spokesperson, All India Trinamool Congress (A.I.T.C.)

 

 

Disclaimer: All efforts have been made to provide accurate data. However  loksabhaelections.in & its owners do not own any responsibility for the correctness or authenticity of the same.

Source : Election Commission of India