M. Thambidurai

Karur Tamil Nadu Lok Sabha Election 2019 M. Thambidurai
Constituency : Karur(Tamilnadu)
Party Name : All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Father's Name : Shri Munisamy Gounder
Date of Birth 15 Mar 1947
Place of Birth : Chinthagampalli, Distt. Krishnagiri (Tamil Nadu)
Marital Status : Married
Date of Marriage : 21 Nov 1986
Spouse's Name : Dr. (Smt.) Banumathi Thambi Durai
No.of Daughters : 2
Educational Qualifications :
M.A., M.Phil., M.Litt., Ph.D. (Economics)
Educated at Madras Christian College, Madras University, Chennai,Tamil Nadu
Profession :
Agriculturist
Social Worker

Positions Held

1984
Elected to 8th Lok Sabha
1985-89
Deputy Speaker, Lok Sabha
Chairman, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Chairman, Library Committee
1989
Re-elected to 9th Lok Sabha (2nd term)
Member, Panel of Chairmen
1990-91
Member, General Purposes Committee
Member, Committee on Estimates
Member, Consultative Committee, Departments of Atomic Energy, Space, Electronics, Ocean Development and Ministry of Science and Technology
1998
Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)
Mar. 1998- Apr. 1999 Union Cabinet Minister, Law, Justice and Company Affairs, and Ministry of Surface Transport (Additional charge)
2009
Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
Leader, All India Dravida Munnetra Kazhagam Parliamentary Party
Jun. 2009
Member, Panel of Chairmen
6 Aug. 2009 to 30 Apr. 2014
Member, Committee on Public Accounts
31 Aug. 2009
Member, Standing Committee on Finance
23 Sep. 2009
Member, Committee on Government Assurances
Special Invitee, Business Advisory Committee
May, 2014
Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
13 Aug. 2014 onwards Deputy Speaker, Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwards Special Invitee, Business Advisory Committee
15 Sep. 2014 onwards
Chairperson, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Chairperson, Budget Committee, Lok Sabha
Chairperson, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)
8 Oct. 2014 onwards
Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex
29 Jan. 2015 onwards
Member, General Purposes Committee

Favourite Pastime and Recreation

Social service

Countries Visited

Widely travelled (11 countries); Leader, Indian Parliamentary Delegation to Mauritius, 1987; and Deputy Leader, Indian Parliamentary Delegation to Canada

Other Information

General-Secretary, Madras University Research Scholar`s Association, 1975-78; formerly Lecturer, Management, College of Engineering, Anna University, Madras; Member, (i) Indian Economic Association; and (ii) All India Council for Technical Education, 1990; Student-Secretary, World University Service (WUS), Chennai, 1976-80; and Treasurer, Indian National Committee, World University Service (WUS), Chennai,1982-85

 

 

Disclaimer: All efforts have been made to provide accurate data. However  loksabhaelections.in & its owners do not own any responsibility for the correctness or authenticity of the same.

Source : Election Commission of India