Bishnu Pada Ray

Bishnu Pada Ray BJP
Constituency : Andaman and Nicobar Islands
Party Name : Bharatiya Janata Party
Father's Name : Late Shri Ramashis Ray
Mother's Name : Late Smt. Jasoda Ray
Date of Birth : 19 Jun 1950
Place of Birth : Nalanda, Distt. 24 Parganas (West Bengal)
Marital Status : Married
Educational Qualifications :
B.Com. (Hons.) 
Educated at Anand Mohan College, Kolkata, West Bengal
Profession : Social Worker

Positions Held

1999
Elected to 13th Lok Sabha
1999-2000 Member, Standing Committee on Transport and Tourism
2009
Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009
Member, Standing Committee on Home Affairs
3 Jan. 2012 - 2 Apr. 2012
Member, Standing Committee on Rural Development
31 Aug. 2012 - 18 May 2014
Member, Standing Committee on Rural Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Health & Family Welfare
23 Sep. 2009
Member, Committee on Government Assurances
May, 2014
Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 onwards
Member, Committee on Papers Laid on the Table
Member, Standing Committee on Home Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism and Culture

Sports and Clubs

Cricket

 
 

 

 

Disclaimer: All efforts have been made to provide accurate data. However  loksabhaelections.in & its owners do not own any responsibility for the correctness or authenticity of the same.

Source : Election Commission of India